4 Temmuz 2013 Perşembe

8. FORUM: 4 Temmuz 2013 Perşembe

· Bugün parkta ilk olarak 19:30’da çocuklarla bir atölye yapıldı. 20:00’de de kadınlar buluşup Gezi Parkı deneyimlerini paylaştılar ve diğer parktaki kadın forumların konuşmaları buraya aktarıldı.
· Diğer forumların ortak aldıkları karara göre Cumartesi günü saat 17:00’de Galatasaray’dan Taksim Meydan’a gözaltında yaşanan tacizlere karşı bir yürüyüş yapılacak. Ortanca Parkı’nın kadınları da bu yürüyüşe katılacaklar. Saat 16:00’da Pangaltı metro çıkışında buluşulacak.
· Kazova işçileri bugün gelemediler. Ama yarın geleceklerini ilettiler. Öncesinde onları dinleyip sonrasında ziyarete gitmek eğilimi çıktı. Pazartesi günü saat 19:30’da Ortanca Parkı’ndan direniş çadırına ziyaret ve dayanışma yürüyüşü yapılacak.
· Ramazan’da halk sofrası kurulup kurulmayacağı tartışıldı. En sonunda zaten gelirken yiyecek, içecek getiriyoruz. Biraz daha fazla getiririz, oruç tutanlarla paylaşırız, şeklinde sonuca varıldı. Eğer bu aksarsa yada başka bir durum oluşursa o zaman başka çözüm bulunur, şimdilik bir süre akışına bırakalım, denildi.
· Her Cuma günü etkinlik günü olarak seçildi. Pazartesi gününden öneriler toplanacak, panel, film gösterimi, müzik vs gibi konulardan seçim yapıp gönüllü olanlar Cuma gününe organize edecekler.
· Forum sürerken mahalleden bir kadın komşumuz forumlardan şikayetçi olduğunu, çocukların oyun alanını aldığımızı, çocukların oynayamadığı ve “Duyurular ve Öneriler” panosundan gördüğü “kötü” sözleri öğrenip kendisine sorduğunu ve cevap veremediğini iletti. Konuşmalardan sonra parktaki çocuk oyun alanın karanlık olması nedeniyle çocukların akşamları oraya gidemedikleri anlaşıldı. Belediye’ye parka yeterli ışık sağlanması konusunda dilekçe verilecek.
· “Gezi’de amaç hükümeti düşürmekti. Hükümet tek başına düşürülmez, muhakkak bir güç daha olmalı, ordu gibi.” denilmişti. Buna karşı olarak Brezilya ve Arjantin’deki oluşumlar örnek verildi. Başka güçlere gerek olmadığı konuşuldu.

Duyurular:

· Saat 18:00’de Cihangir Forumu Gezi direnişi sırasındaki ve Doğu Türkistan’daki kayıplar için  Galatasaray’dan Taksim Meydan’a bir yürüyüş yapılacak.
· THY çalışanlarına Cumartesi saat 16:00’da forumlardan bir ziyaret yapılacak.
· Ortanca Parkı Kadınlar Buluşması her Salı saat 20:00 yapılacak.
· Çocuk Atölyeleri de her Salı ve Perşembe 19:30’da yapılacak.

Önerilen ama tartışılamayan başlıklar:

· Mısır’daki olaylar hakkında ne düşünülüyor? Ordunun müdahalesi sonrası Türkiye’deki Hükümet de Gezi olaylarını darbe girişimi olarak göstermeye çalışıyor. Bunun için bir şey yapılabilinir mi?
· Kayıplara için eylem/anma.. . yapıyoruz. Lice’deki olaylardan sonra Hani’deki karakol baskınında öldürülen asker için de bir şey yapılacak mı? Şiddeti kimin gösterdiği önemli mi? Her koşulda “Barış istiyoruz” denilecek mi?
· Direnişi yaşamayan yakınlarda köylere ziyaret gezisi yapılabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder