27 Haziran 2013 Perşembe

4. FORUM: 27 Haziran 2013 Perşembe

Bugün Tatavla Dayanışma Forumu olarak dördüncü toplantımızı Ortanca Parkı'nda gerçekleştirdik. Semtimiz çok farklı görüş ve ideolojiden bir çok insanın oluşturduğu kozmopolit bir yapı olduğundan forumda genelde geziden ulaşamadığımız insanlarla görüş alışverişinde bulunuyoruz. Katılım da gitgide daha çeşitli bir hal alıyor. Örneğin bizim birbirimizle paylaştığımız videolardan hiç haberi olmayan insanlar da foruma katılıp anlamaya çalışıyorlar.

Yaptığımız değerlendirmeler sonucunda;

1. 30 Haziran Pazar günü toplanma yerimiz ortanca parkında günü geçirelim ve olabildiğince tüketimden uzak durarak gerektiğinde yerel esnaftan alışveriş yapalım.
2. 30 Haziran Pazar günü çeşitli atölyeler yaparak yerel katılımı arttıralım.
3. Genel katılımın artması için el ilanları dağıtalım örneğin Osmanbey metro çıkışında her akşam 19:00'da..
4. Yerel seçimler, Anayasa, Çözüm süreci ve Kürt sorunu gibi konulara birer gün ayırarak tartışılması konuşuldu.
5. Mahalli sorunların parka kurulacak bir pano ile belirlenmesine karar verildi.
6. Daha önceki toplantılarımızda semtin farklı haritalarının oluşturulması için katılımcılardan kendi hikayelerini yazmaları istendi ve bunu foruma getirilecek bir sandıkta toplama kararı alındı.
7. Çalışma gruplarının kurulması önerildi.
8. Katılımcılardan biri tarafından bir çay ve su standı kuruldu.
9.Toplandığımız parkta oynayan çocuklar "protesto yapacak başka yer bulamadınız mı" yazılı bir pankart ile demokratik bir eylem yaparak bize tepkilerini dile getirdiler. Onlara söz hakkı verdik. Arkadaşlarının ailelerinin korkudan çocuklarını parka göndermediğini söyledi. Biz de aileleri parka davet ettik. Bir diğer kız çocuğu da "Televizyonda eylemciler için çapulcu diyorlar neden diye sordu" Biz de oradakiler biziz diye yanıt verdik. O da şaşkınlıkla "Ne yani ben de mi çapulcu oldum" diyerek anlamaya çalıştı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder